Contact: 0231512198 / 0787675081 vanzari@farmaciarodica.ro
Daleron C Junior 10 plicuri
Cod produs: X00744

14,50 Lei

Modalitati de plata
RAMBURS | VISA | MASTERCARD Modalitati de transport
POŞTA ROMÂNĂ:
11 lei
CURIER RAPID:
14.99 lei
Daleron C Junior 10 plicuri
opiniile clientilor
KRKA

Producător:


KRKA

mareste poza

* Fotografiile sunt cu caracter informativ. Producatorul poate schimba ambalajul produsului fara a ne notifica in prealabil.

* Prețul afișat este valabil doar pentru comenzile online, prețul din farmacie putând varia.

Daleron C Junior 10 plicuri

Prospect Daleron C Junior

 

Ce contin granulele Daleron C junior?
Un plic (5 g granule) contine paracetamol 120 mg si acid ascorbic 10 mg.
Excipienti: Aroma de portocala 74016, amidon de porumb, Orange Sunset Yellow (E 110), povidona, acid citric anhidru, zahar.

Ce sunt granulele Daleron C junior?
Granulele Daleron C junior contin paracetamol si acid ascorbic (vitamina C). Paracetamolul inhiba sinteza de prostaglandine la nivelul sistemului nervos central, scazând astfel febra si ameliorând durerea. Vitamina C creste capacitatea naturala de aparare a organismului, contribuie la o recuperare mai rapida si în acelasi timp amelioreaza gustul medicamentului.
Medicamentul, sub forma de solutie calda, este adecvat în special pentru copiii cu inflamatia mucoaselor bucala si faringiana, la care deglutitia este dificila.

Pentru ce sunt indicate granulele Daleron C junior?
Daleron C junior este indicat pentru:
* scaderea febrei asociata diferitelor infectii bacteriene sau virale,
* ameliorarea durerilor de intensitate usoara pâna la moderata din raceala si gripa,
* ameliorarea durerilor acute cum sunt cefalee, dureri dentare,
* ameliorarea durerilor aparute dupa leziuni, proceduri chirurgicale sau dentare.

Cine nu trebuie sa utilizeze granule Daleron C junior?
Granule Daleron C junior nu trebuie administrate copiilor cu hipersensibilitate la paracetamol, acid ascorbic sau la oricare dintre excipientii medicamentului sau copiilor cu afectiuni hepatice sau renale severe.

Ce trebuie urmarit în timpul tratamentului cu granule Daleron C junior?
Copiii cu insuficienta renala usoara pâna la moderata sau insuficienta hepatica, pot utiliza granule Daleron C junior numai sub supraveghere medicala.
Copiii cu vârsta sub 2 ani pot utiliza Daleron C junior numai sub supraveghere medicala. Nu trebuie depasite dozele recomandate.
Nu se recomanda administrarea granulelor Daleron C junior împreuna cu alte medicamente care contin paracetamol.
Durata tratamentului nu trebuie sa depaseasca 3 zile, decât la recomandarea medicului. Daca starea generala nu se amelioreaza sub tratament sau chiar se înrautateste, adresati-va medicului dumneavoastra. Pacientii cu Diabet zaharat trebuie atentionati ca un plic Daleron C junior contine 4,6 g zahar.
Datorita continutului de zahar, acest medicament nu este recomandat pacientilor cu intoleranta la fructoza, sindrom de malabsorbtie a glucozei si galactozei, deficit de sucraza-izomaltaza.

Care sunt medicamentele care pot interactiona cu granulele Daleron C junior?
Spuneti medicului dumneavoastra daca copilul dumneavoastra utilizeaza concomitent alte medicamente.
Informati medicul dumneavoastra daca copilul dumneavoastra utilizeaza tratament cu medicamente care contin metoclopramida, domperidona, colestiramina sau warfarina.
Nu administrati copilului dumneavoastra granulele Daleron C junior concomitent cu medicamente antiepileptice, barbiturice, rifampicina si cloramfenicol.

Cum se administreaza granulele Daleron C junior?
Goliti continutul unui plic într-un pahar, turnati peste granule 150 ml apa calda sau ceai, amestecati bine si administrati medicamentul copilului dumneavoastra cât timp este cald.

Dozajul granulelor pentru solutie orala Daleron C junior:

Vârsta copilului (ani)
Doza individuala
2 – 4 ani 1 plic
4 – 6 ani 2 plicuri
6 – 10 ani 2 – 3 plicuri
10 – 12 ani 3 – 4 plicuri
La nevoie, se poate repeta administrarea dozei la intervale de cel putin 4 ore. Nu se recomanda administrarea a mai mult de 4 doze pe zi.

Ce se întâmpla daca se administreaza mai mult decât doza recomandata?
Daca un copil a luat o doza foarte mare de medicament, adresati-va medicului dumneavoastra, chiar daca copilul dumneavoastra se simte bine. Semnele de intoxicatie pot sa apara doar dupa câteva zile.
Dozele de paracetamol mai mari decât cele recomandate pot determina greata, varsaturi si insuficienta hepatica severa, în special la pacientii cu afectiuni renale sau hepatice preexistente.

Ce reactii adverse pot sa apara în urma tratamentului cu granule Daleron C junior?
Daca medicamentul se utilizeaza în dozele recomandate, reactiile adverse sunt rare si usoare. Ocazional, pot sa apara greata si reactii cutanate de hipersensibilizare (eruptii cutanate, urticarie, mâncarimi ale pielii). Daca apar reactii adverse, întrerupeti administrarea medicamentului si adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Pastrare
A nu se utiliza dupa data de expirare înscrisa pe ambalaj.
A se pastra la temperaturi sub 30 °C, în ambalajul original.
A nu se lasa la îndemâna copiilor.

Ambalaj
Cutie cu 10 plicuri din hârtie-aluminiu-polietilena a 5 g granule pentru solutie orala.


 

Spune-ţi părerea aici şi ajută-i pe ceilalţi să aleagă mai informaţi. review