Contact: 0231512198 / 0787675081 vanzari@farmaciarodica.ro
Având in vedere contextul epidemiologic actual și în conformitate cu măsurile dispuse de Ministerul Sănătății în vederea prevenirii infecției cu COVID-19, vă informăm că, având in vedere că Farmacia Rodica este farmacie cu circuit deschis și asigură accesul populației la tratament cu medicamente la sediul din Botosani, este posibil ca livrarea comenzilor online sa sufere întârzieri de 5-10 zile. Vă mulțumim pentru intelegere!
Theraflu Extra raceala si gripa 10 plicuri
Cod produs: X02716

28,50 Lei

Modalitati de plata
RAMBURS | VISA | MASTERCARD Modalitati de transport
POŞTA ROMÂNĂ:
12 lei
CURIER RAPID:
16.50 lei
Theraflu Extra raceala si gripa 10 plicuri
opiniile clientilor
Novartis

Producător:


Novartis

mareste poza

* Fotografiile sunt cu caracter informativ. Producatorul poate schimba ambalajul produsului fara a ne notifica in prealabil.

* Prețul afișat este valabil doar pentru comenzile online, prețul din farmacie putând varia.

Theraflu Extra raceala si gripa 10 plicuri

Compozitie:
paracetamol 650 mg, maleat de feniramina 20 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg. Celelalte componente sunt: zahar, acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E104), Sunset yellow FCF (E110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul "Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91", aroma de lamaie sortul "Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91", acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Indicatii:
Theraflu Extra raceala si gripa contine o combinatie de: calmant al febrei si durerii (paracetamol); un antihistaminic care ajuta la oprirea curgerii nasului (maleat de feniramina) si un decongestionant (clorhidrat de fenilefrina) pentru reducerea inflamatiei mucoaselor. Substantele active din Theraflu Extra Raceala si Gripaactioneaza impreuna pentru reducerea temporara a simptomelor asociate racelii si gripei, inclusiv:
- febra si frison
- dureri musculare si articulare
- dureri de cap
- congestie nazala
- stranut si curgerea nasului

Contraindicatii:
Nu utilizati Theraflu Extra Raceala si Gripa daca:
- sunteti alergic la oricare dintre componentele sale
- ati luat, pe baza de prescriptie, un inhibitor de monoaminooxidaza (IMAO) in ultimele doua saptamani (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburarilor psihice si emotionale sau a bolii Parkinson. Daca nu sunteti sigur ca medicamentul care va este prescris contine un IMAO, intrebati medicul)
- utilizati alte medicamente care contin paracetamol
- suferiti de o boala de plamani (inclusiv astm bronsic)
- suferiti de hipertiroidism
- aveti sub 12 ani
- prezentati deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza (G-6-PD)
- sunteti insarcinata sau alaptati
- suferiti de boli de inima, boli vasculare, boli hepatice sau renale severe
- suferiti de ulcer peptic stenozant
- prezentati o ingustare piloroduodenala
- aveti hipertensiune arteriala severa
- aveti diabet zaharat
- suferiti de glaucom (tensiune intraoculara crescuta) cu unghi inchis
- suferiti de adenom de prostata
- suferiti de epilepsie

Reactii adverse: Ca toate medicamentele, Theraflu Extra Raceala si Gripapoate determina reactii adverse, desi nu apar la toate persoanele.
Cele mai frecvente reactii adverse sunt reactii alergice cutanate usoare, somnolenta, greata, ameteala, uscaciunea gurii sau a gatului, oboseala, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea si nervozitatea, tahicardia (accelerarea batailor immii) si palpitatiile.
De asemenea, se pot manifesta tulburari gastrointestinale, care includ constipatia, diareea sau balonarea, precum si, ocazional, stare de agitatie si tulburari de somn. Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa comunicati medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Mod de administrare:
Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: se dizolva continutul unui plic in aproximativ 200 ml de apa fierbinte. Se obtine o bautura cu aroma de lamaie, care se bea fierbinte. Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic, o data. Doza poate fi repetata la intervale de 4-6 ore, dupa necesitati, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri in 24 de ore.
Nu depasiti doza recomandata si nu administrati medicamentul pentru mai mult de 5 zile consecutiv.

Precautii:
Aveti grija deosebita cand utilizati Theraflu Extra Raceala si Gripa:
- daca suferiti de boli hepatice, renale sau ale tiroidei
- daca aveti varsta peste 70 ani si aveti tulburari cardiovasculare.

Sarcina si alaptarea:
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari, inainte de a lua orice medicament. Theraflu Extra Raceala si Gripanu trebuie utilizat daca sunteti gravida sau alaptati.

Forma de prezentare:
Cutie cu 10 plicuri unidoza a cate 14,888 g pulbere pentru solutie orala

Spune-ţi părerea aici şi ajută-i pe ceilalţi să aleagă mai informaţi. review